JAK ROZPOCZĄĆ GRĘ W GOLFA - najczęstsze pytania i odpowiedzi

JAK ROZPOCZĄĆ GRĘ W GOLFA - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jak zacząć grać w golfa to poradnik dla osób, które nigdy nie grały, chcą zacząć, a nie do końca wiedzą jak się za to zabrać. Krok po kroku odpowiem wam na pytania, które pomogą wam rozpocząć naukę

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem będzie znalezienie miejsca, w którym rozpoczniemy naukę, może to być pole golfowe, może to być driving range, czyli tak zwana strzelnica, mogą to być symulatory. Pełną listę takich obiektów znajdziecie tutaj.

Czy do rozpoczęcia gry niezbędny jest trener?

Oczywiście w golfa można zacząć grać bez trenera, co prawda wtedy łatwiej o złe nawyki, łatwiej o ruchy, które mogą być kontuzyjne, dlatego na samym początku zdecydowanie polecam naukę pod okiem trenera, który po pierwsze to ułatwi, usprawni, a tak naprawdę nauka będzie o wiele szybsza.

Czy trzeba umawiać się przed przyjazdem na pole golfowe? 

Jeśli już będziecie golfistami, to warto zarezerwować godzinę startu, natomiast jeżeli dopiero zaczynacie, chcecie poćwiczyć, potrenować to można przyjechać dowolnego dnia, o dowolnej porze i ćwiczyć do woli.

Jak ubrać się na golfa?

Na pole golfowe musimy być ubrani w stosowny sposób. Oczywiście nie oznacza to, że musimy być od góry do dołu ubrani jak profesjonalni golfiści, wystarczą na początku sportowe ubrania, wygodne buty, jedyne czego należy unikać to jeansy i koszulki bez rękawków.

Czy trzeba mieć swoje kije i piłki golfowe?

Posiadanie kijów i piłek na samym początku nie jest niezbędne, w większości klubów można to wypożyczyć, oczywiście jeżeli macie już swój sprzęt, warto go przynieść, żeby zobaczyć, czy on będzie się nadawał, ale tak naprawdę na samym początku kije i piłki można wypożyczyć praktycznie w każdym klubie.

W jakim wieku można rozpocząć naukę? 

Wiek nie jest żadnym ograniczeniem do rozpoczęcia gry w golfa. Na polu, którym ja najczęściej grywam można spotkać kilkuletnie dzieci, które rozpoczynają przygodę, najstarszy zawodnik ma niemal 90 lat, także wszystko pomiędzy to jest idealny wiek, żeby rozpocząć naukę.

Czy mogę grać jeśli nie radzę sobie w innych sportach? 

Golf może być bardzo dobrą dyscypliną dla osób, które mają problemy z innymi sportami. Tutaj aż tak ważna nie jest siła, koordynacja czy gibkość, golf przede wszystkim wymaga precyzji, koncentracji, cierpliwości, piłka golfowa leży na miejscu, za bardzo się nie rusza, także mamy więcej czasu, żeby w nią trafić, więc jakaś superkoordynacja sportowa nie jest niezbędna, aby zacząć grać w golfa.

Co jeśli mam kontuzję? 

Jeśli masz jakieś kontuzje, szczególnie poważniejsze, na pewno warto skonsultować to ze swoim lekarzem, a rozpoczynając naukę na pewno warto wspomnieć o tym swojemu trenerowi, który dobierze styl i formę nauki w taki sposób, aby tych kontuzji nie pogorszyć.

Golf to sport czy rekreacja?

Do golfa można podejść dwojako, może to być forma sportu rywalizacji, nastawienia na wynik, gry w turniejach i tak naprawdę ciągłego podnoszenia umiejętności albo typowa forma rekreacji, czyli miłego spędzenia czasu ze znajomymi, z przyjaciółmi czy z rodziną. Tak naprawdę w obu przypadkach początki golfa wyglądają w identyczny sposób, dopiero później zobaczycie, czy chcecie rywalizować i konkurować z innymi, czy miło, elegancko i przyjemnie spędzać czas. W sportowym podejściu do golfa bardzo istotne jest przestrzeganie wszystkich reguł gry w golfa, jeżeli gramy rekreacyjnie tak naprawdę część reguł można pominąć i grać w taki sposób, żeby nam było miło, przyjemnie i komfortowo, czyli jeżeli na przykład mamy problem z rozegraniem jakiegoś dołka, przechodzimy na dołek następny i tam rozpoczynamy grę.

Czy golf jest zdrowy?

Uwaga! Golf nie jest zdrowy, to jest bardzo silne uzależnienie, z którego strasznie trudno się wyplątać. A tak naprawdę golf to świeże powietrze, piękna natura, cudowne widoki, dużo ruchu, można poprawić zarówno kondycję fizyczną, jak i psychiczną, poprawić koncentrację opanowanie nauczyć się pokory i wszystkiego innego, co może przydać się w życiu.

Jak długo trwa runda golfa?

Czas trwania rundy golfa zależy od wielu czynników, po 1. od tego w ile osób gramy, po 2. na jakim polu gramy, a po 3. jakie mamy umiejętności. Docelowo średni czas rozgrywania rundy dla 4 osób, bo tyle maksymalnie może grać w 1 grupie, to jest około 4, 4 i pół godzin, jeżeli jesteśmy początkujący, to można liczyć się z tym, że tych strzałów będzie nieco więcej, może być trochę szukania piłek, więc czas gry może być dłuższy, ale nigdzie nie jest powiedziane, że trzeba grać 18 dołków, można tych dołków zagrać tylko kilka, szczególnie jeżeli podchodzimy do golfa w formie rekreacyjnej, a nie supersportowej.

Ile kosztuje nauka gry w golfa?

Ceny lekcji golfa są różne w zależności od klubu, w którym rozpoczynamy naukę, to może być od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Bardzo często kluby organizują darmowe, bezpłatne akademie golfa, aby przyjść i zobaczyć, czy golf jest sportem dla ciebie. Także jeżeli ktoś szuka bardziej ekonomicznego wariantu, to warto przyjść na takie bezpłatne zajęcia, jeżeli ktoś myśli poważnie o rozpoczęciu golfa, to najlepiej rozpocząć lekcje indywidualne z trenerem. Kursy golfa na pewno będą nieco droższe, ponieważ to będzie kilka lub kilkanaście godzin, w trakcie których uczymy się golfa od a do z.

Ile czasu trwa nauka?

Nauka golfa jest procesem, który wymaga cierpliwości, regularnych treningów, także na pewno nie można się tego nauczyć w 1 dzień. Najlepiej rozłożyć naukę golfa na kilka tygodni, aby robić to regularnie, powtarzalnie i w tak zwanym międzyczasie wykonywać pracę domową.

Skąd mam wiedzieć czy golf będzie dla mnie?

Jeśli nie jesteście przekonani, czy golf jest sportem dla was, nie musicie od razu zapisywać się na kilkutygodniowy kurs golfa, możecie przyjść na tak zwaną lekcję pokazową, podczas której zobaczycie, jak wygląda pole golfowe, poznacie podstawowe strzały, zobaczycie jak to wygląda w praktyce i dopiero sami zadecydujecie czy chcecie wziąć udział w kursie golfowym.

Czym różnią się kursy grupowe od indywidualnych?

Jak sama nazwa wskazuje kursy indywidualne to są takie, w których uczymy się 1 na 1, w kursach grupowych uczestników jest więcej. Kurs indywidualny ma tą przewagę, że trener w 100 procentach poświęca wam uwagę i dobiera sposób nauki taki, żeby był on jak najbardziej skuteczny dla was. Kursy grupowe są wariantem o wiele bardziej ekonomicznym, z kolei mają plus taki, że od razu nawiązujecie nowe relacje i na przyszłość możecie znaleźć partnerów, z którymi możecie grać w golfa.

Czego nauczę się na kursie golfa?

Na kursie golfa nauczycie się 2 rzeczy, po 1. jak posługiwać się kijem i piłką, czyli nauczycie się krótszych, dłuższych i różnego rodzaju zagrań, a po 2. nauczycie się zasad, reguł i etykiety, czyli wszystkiego, aby się zwinnie, sprawnie i bezpiecznie poruszać po polu golfowym.

Co zawiera opłata za kurs golfa?

Zawsze warto zwrócić uwagę na to, co zawarte jest w opłacie za kurs golfowy. Kursy mogą różnić się długością trwania, mogą, ale nie muszą, zawierać opłaty za wynajem sprzętu golfowego, za wynajem piłek golfowych, za wstęp na pole, także przed rozpoczęciem kursu warto zobaczyć co jest zawarte w opłacie.

Jakie są najczęstsze błędy początkujących?

Najczęstszymi błędami początkujących jest to, że bardzo szybko rwą się do tego, żeby uderzyć piłkę możliwie daleko, co na pewno jest fascynujące, ale bardzo często pomijają poprawną naukę chwytu, poprawną naukę ustawienia i tak naprawdę techniki zamachu, co na dłuższą metę będzie powodowało mniej przewidywalne i mniej skuteczne uderzenia, także na samym początku pamiętajcie, że podstawy są najważniejsze.

Jakie są kije dla początkujących?

Kije dla początkujących zaprojektowane są w taki sposób, aby były łatwiejsze w użyciu i o wiele bardziej wybaczające. Tak naprawdę nie trzeba na początku mieć pełnego kompletu kijów, jak sami zobaczycie kilka podstawowych kijów wystarczy.

Co zawierają zestawy startowe dla początkujących?

Takie zestawy startowe zazwyczaj zawierają tylko kilka podstawowych kijów, które są niezbędne do nauki, one mają większe główki, nim jest łatwiej trafić w piłkę, także na samym początku nie ma sensu inwestować w 14 kijów, które zgodnie z regułami możemy mieć w torbie.

Czy można nauczyć się grać z YouTube'a?

Oczywiście z youtube'a można nauczyć się grać w golfa, ale tak naprawdę nie polecam tego, trener golfa zdecydowanie ułatwi i usprawni wam naukę. Takie filmy instruktażowe mogą tylko wnieść jakieś nowe pomysły lub usystematyzować pewną wiedzę, ale zdecydowanie lepiej rozpoczynać grę w golfa pod okiem doświadczonego instruktora.

Czym jest Zielona Karta?

Zielona karta to takie golfowe prawo jazdy, które potwierdza, że w podstawowym stopniu mamy opanowane reguły i zasady gry w golfa, umiemy grać i na polu golfowym tak naprawdę ani sobie, ani nikomu innemu nie zrobimy krzywdy. Jeżeli chcecie wejść na pole golfowe taka zielona karta będzie niezbędna, jeżeli chcecie wejść tylko na driving range, czyli tą strzelnicę golfową, na symulator golfa lub na akademię, na której można się uczyć, to zielona karta nie będzie potrzebna.

Jaki jest zakres materiału na Zieloną Kartę?

Zakres materiału na zieloną kartę to tak naprawdę podstawowe reguły gry oraz podstawowe zasady etykiety golfowej, czyli jak nie zniszczyć pola golfowego, jak nikomu ani sobie nie zrobić krzywdy, jak dbać o pole, czyli wszystko co tak naprawdę jest potrzebne po to, żebyśmy grali w miły i komfortowy sposób. Podstawowe reguły, czyli co się na przykład wydarzy, jeżeli piłka wpadnie do wody, co się wydarzy, jeżeli piłki nie znajdziemy. Na pewno, jeżeli w google wpiszecie przykładowe pytania i odpowiedzi na zieloną kartę, to znajdziecie podstawowy zakres materiału, który obowiązuje na zieloną kartę.

Jak wygląda egzamin na Zieloną Kartę?

Egzamin na zieloną kartę to część teoretyczna i część praktyczna. Teoria to reguły, zasady etykieta i sposób w jaki zachowujemy się na polu, a część praktyczna to jest gra na polu lub na akademii golfa pod okiem instruktora, który ocenia nasze zdolności gry.

Czy muszę grać z kimś czy mogę samemu?

W golfa można grać indywidualnie lub w grupie, jeżeli już będziecie mieli tą zieloną kartę i wejdziecie na pole golfowe, to na polu golfowym można grać maksymalnie w 4 osoby, oczywiście jeśli ktoś chce grać samemu, w dwójkę, w trójkę to też jest możliwe, to wszystko już tak naprawdę zależy od was, nigdy nie więcej niż 4 osoby w 1 grupie.

Czy muszę znać wszystkie reguły zanim zacznę grać?

Chyba nie ma osoby na świecie, która wyznała wszystkie zasady, ich jest całe mnóstwo, więc tak naprawdę tylko podstawowe wystarczą. Jeżeli podchodzicie do golfa w sposób sportowy i chcecie grać w turniejach, na pewno większa znajomość zasad ułatwi wam grę i unikniecie między innymi nieporozumień z sędzią czy z partnerami. Jeżeli gracie w golfa sposób rekreacyjny, tak naprawdę podstawowe reguły w zupełności wystarczą.

Czy są turnieje golfowe dla początkujących?

Turnieje golfa dla początkujących są bardzo często organizowane przez kluby golfowe i to jest super sposób, aby poznać nowe osoby, które też dopiero zaczęły, z którymi możemy rywalizować. Słowo turniej jest tak naprawdę mocno na wyrost, to są rozgrywki podczas których rywalizujemy z innymi, którzy dopiero zaczęli grać, a te turnieje mają tak naprawdę nas przygotować do gry w turniejach dla graczy bardziej zaawansowanych. Oczywiście cenne nagrody i nieocenione doświadczenie jest do zdobycia podczas takich turniejów.

Ile kijów golfowych będzie potrzebnych na początku?

Na samym początku będzie potrzeba tylko kilka kijów golfowych. Po 1. to będzie putter, czyli kij którym toczymy piłkę do dołka, po 2. to będzie wedge, czyli kij którym uderzamy krótkie zagrania w stronę dołka, po 3. to będą irony lub nawet wystarczy 1 iron, czyli kij którym uderzamy na dalsze odległości i coś czym będziemy startować, czyli to może być driver, hybryda, jeden z dłuższych kijów do tych zagrań najdalszych. 4 kije tak naprawdę wystarczą na początku, docelowo można ten komplet rozbudować do 14 kijów.

Czy można grać w każdą pogodę czy są ograniczenia?

Ponoć nie ma złej pogody na golfa, są tylko źle ubrani golfiści. Tak naprawdę w golfa można grać w każdą pogodę, z kilkoma wyjątkami. Po 1. jeżeli jest burza z piorunami to jest absolutny zakaz gry, gdyż dużo żelastwa jest bardzo łakomym kąskiem dla każdego pioruna. Po 2. pole golfowe może być na przykład bardzo mocno zalane i to są warunki, które nie nadają się do gry, a po 3. jeżeli jest środek zimy, 2 metry śniegu to też w golfa bardzo ciężko będzie grać.

Jak grać w golfa zimą?

Jeżeli zimą warunki atmosferyczne są sprzyjające, to można jak najbardziej grać na polu, warto na pewno zadzwonić na recepcję i upewnić się czy pole golfowe jest dostępne do gry. Drugim wariantem są symulatory golfa, na których tak naprawdę można grać, trenować, ćwiczyć i robić wszystko, co robimy na polu golfowym tylko w pomieszczeniu, ale w zabawie jest równie dużo, a po 3. wyjazdy golfowe, czyli ładujemy się w samolot, wybieramy jakąś ciepłą destynację, zabieramy kije i lecimy grać.

Jak znaleźć partnerów do gry? 

Znalezienie partnerów do gry w golfa jest o wiele łatwiejsze niż się wydaje. Po 1. jeżeli bierzemy udział w turniejach dla początkujących, to tam poznajemy również inne osoby, które dopiero zaczęły i które też nie zawsze mają mnóstwo znajomych w golfie. Po 2. jeżeli rezerwujemy grę w golfa jako pojedynczy gracz, to jest bardzo duża szansa, że ktoś zostanie dopisany do naszej grupy lub my zostaniemy dopisani do czyjejś grupy. A po 3. Jeżeli na przykład będziecie chcieli się dalej szkolić, warto wziąć udział w obozach golfowych, na których poznacie również inne osoby, z którymi będziecie mogli wspólnie grać i trenować.

Previous
Previous

Gene Sarazen

Next
Next

Ernie Els