Chipping - podstawy
Chippowanie
Z pozoru mogłoby wydawać się, że to krótkie uderzenie jest miniaturową wersją pełnego swingu. Jednak nic bardziej mylnego - ponieważ nie zależy nam na generowaniu mocy, a na jak największym wyczuciu, ustawienie będzie zupełnie inne, prędkość, a także sekwencja całego ruchu będzie różnić się od pełnego zamachu. Zobaczcie sami!
Ustawienie
Do tego uderzenia ustawiamy się o wiele bliżej piłki niż w przypadku pełnego zamachu. Ponieważ zależy nam na jak największym wyczuciu, stoimy o wiele bardziej „miękko”, a nie atletycznie, jak przy pełnym swingu. Łokcie są delikatnie ugięte, a całe ciało rozluźnione. Ważne jednak, aby zachować liniowość w ustawieniu – ramiona, biodra, kolana i stopy skierowane są równolegle w stronę celu.
Postawa
Ustawiamy się wąsko, aby nasz środek ciężkości podróżował w minimalnym stopniu i zapewnił możliwie powtarzalny kontakt. Jedynie w przypadku nierówności terenu stajemy szerzej, ale zazwyczaj w minimalnym stopniu. Pozycja piłki znajduje się na wysokości mostka (guziki na koszulce) lub delikatnie bliżej prawej stopy – nigdy nie przesuwamy jej do przodu, aby podbić piłkę do góry!
Zamach
Długością zamachu będziemy decydować jak daleko poleci piłka. Ważne, aby przy różnych odległościach zachować to samo tempo, a nie przyspieszać lub w nienaturalny sposób nadawać kijowi prędkość. Ruch powinien być zdecydowanie wolniejszy niż przy pełnym swingu – luźny, powolny i bez żadnych napięć. Dolna część ciała jest stosunkowo stabilna, a głównie dłonie, ramiona i klatka piersiowa odpowiadają za prowadzenie i ruch kija. Główka kija prowadzona jest stosunkowo wysoko, z tej pozycji z łatwością trafi w piłkę.
Wykończenie
Pozycja po uderzeniu może w dużej mierze odpowiedzieć na pytanie czy wykonaliśmy poprawny ruch. Najważniejsze, aby ciężar był przeniesiony na lewą stopę - to gwarancja, że główka kija poprawnie uderzyła w piłkę, a nie „podebrała” ją do góry. Powinniśmy być obróceni w taki sposób, aby nasz pępek i kij golfowy wskazywał w stronę celu. Główka kija powinna być skierowana do góry i delikatnie w naszą stronę.