Poradnik początkującego

Golf - gra dla każdego

Dopiero zaczynasz przygodę z golfem albo zastanawiasz się jak zacząć grać w golfa? Ten krótki przewodnik odpowie na najczęstsze pytania, wyjaśni podstawowe zasady i, mam nadzieję, upewni Cię w przekonaniu, że warto grać w golfa!

Skoro to czytasz - jesteś w dobrym miejscu, by rozpocząć przygodę z golfem.


Jak gra się w golfa?

Startujesz z wyznaczonego miejsca, a celem jest umieszczenie piłki w dołku wykonując jak najmniejszą liczbę uderzeń. Umieszczając piłkę w dołku, przechodzisz na kolejne miejsce startowe. Takie “trasy” mogą mieć od kilkudziesięciu do ponad 500 metrów. Na pełnowymiarowym polu jest ich 18, stąd 18 dołków.

Do dyspozycji masz maksymalnie 14 kijów, każdy z nich służy do uderzania na inną odległość i z inną trajektorią. Pola golfowe mają zazwyczaj 80-100 hektarów, zatem pokonanie 18 dołków dla doświadczonego gracza, to ok. 4 godziny, w trakcie których spala się 1.500-2.000 kalorii.

Jak zacząć grać w golfa?

Bez doświadczonego trenera ani rusz. Znajomi, którzy już grają chętnie służą poradą, ale mogą zrobić więcej złego, niż dobrego. Golf jest na tyle skomplikowaną grą, że niewłaściwe podstawy lub nadmiar zbędnych informacji mogą skutecznie zniechęcić lub nawet doprowadzić do kontuzji.

Jeśli masz taką możliwość, wybierz kurs na Zieloną Kartę (o tym poniżej) na pełnowymiarowym polu golfowym - tam łatwiej zrozumieć jak naprawdę wygląda gra w golfa i którym aspektom poświęcać najwięcej uwagi. Jeśli w okolicy nie ma pola golfowego (zazwyczaj są one położone kilkadziesiąt kilometrów poza granicami miasta) - udaj się na najbliższy driving range (“strzelnica”) i umów się z profesjonalnym trenerem PGA Polska.

Co potrzeba do nauki golfa?

Dobrych chęci, motywacji i otwartości na nowe doznania. W przypadku większości kursów, wynajęcie kijów i piłek jest zawarte w cenie, zatem potrzebne będzie wygodne obuwie sportowe, odzież adekwatna do warunków pogodowych oraz na pewno woda lub izotoniki - golf, szczególnie na początku, da Ci niezły wycisk!

Ile czasu zajmuje, aby nauczyć się grać w golfa?

Podstawowe szkolenie na tzw. “Zieloną Kartę” trwa 8 - 10 godzin. W tym czasie opanujemy podstawowe uderzenia, rozróżniamy kije golfowe, poznajemy podstawowe reguły, zasady i etykietę gry w golfa, a także uczymy się poruszać po polu golfowym. To zaledwie początek i jak w przypadku sportu - wszystko zależy od tego, jak wysoko postawimy sobie poprzeczkę. Golf rekreacyjny, a golf jako sport to dwie różne gry.

Zielona Karta to dokument wydawany przez PZGolf (Polski Związek Golfa).

W jakim wieku można rozpocząć naukę gry w golfa?

Praktycznie w każdym. Dzieci w wieku kilku lat rozpoczynają przygodę z golfem dzięki specjalnym dziecięcym kijom i zajęciom grupowym, tzw. “kids club”. Zatem niezależnie od tego czy masz 4 lata, czy 84, nigdy nie jest za wcześnie, ani za późno.

Ile kosztuje gra w golfa?

Szczegóły poznasz poniżej, jednak dla uproszczenia przedział cenowy wygląda następująco:
- kurs golfa: 500pln - 2.000pln
- runda golfa: 60pln - 350pln
- komplet kijów: 600pln - 3.000pln
- członkostwo w klubie: 1.500pln - 8.000pln

Ile kosztuje nauka / kurs golfa?

Zależy na jaki wariant nauki się zdecydujesz. Tańszą opcją jest grupowy kurs, podczas którego uczysz się wraz z innymi nowicjuszami. Harmonogram takich spotkań jest znany z góry, a koszt szkolenia to ok. 500pln - 1.000pln. Natomiast kursy indywidualne można “szyć na miarę”, czyli ustalić harmonogram szkolenia wedle preferencji i nie martwić się, że szkolenie może przepaść np. z powodu urlopu lub nieplanowanych zdarzeń. Indywidualny kurs oznacza jednocześnie, że trener poświęci więcej uwagi właśnie Tobie, w przypadku grupy, musi dzielić ją między wszystkich uczestników. Koszt takiego kursu to 1.000pln- 2.000 pln.

Ile kosztuje wejście na pole golfowe?

Jeśli już masz Zieloną Kartę, możesz udać się na rundę na pole golfowe. Koszt green fee (bilet wstępu na pole) zależny jest od lokalizacji oraz dnia wizyty. Zwyczajowo weekendy i święta są droższe, ale spodziewaj się cen w zakresie 60pln - 350pln za rundę.

Większość pól golfowych oferuje członkostwa, a ponosząc jednorazową opłatę roczną możesz grać na polu kiedy chcesz i ile chcesz. Również, w zależności od wariantów oraz polityki cenowej pól golfowych, takie członkostwa wahają się w między 1.500pln, a 8.000pln - co w najkorzystniejszych przypadkach oznacza, że możesz bez limitu grać w golfa za niewiele ponad 100pln miesięcznie.

Ile kosztują kije golfowe dla początkujących?

Na początku nie potrzebujesz pełnego kompletu, wystarczy kilka podstawowych kijów, za kilkadziesiąt, kilkaset złotych. Jeśli jednak zdecydujesz się na pełen komplet, to kwota którą będziesz musiał przeznaczyć będzie w granicach 600 pln - 3.000 pln.

Do czego potrzebna jest Zielona Karta w golfie?

Zielona Karta to Twoje “prawo jazdy”. To potwierdzenie, że wiesz jak zachować się na polu golfowym - nikomu (ani sobie) nie zrobisz krzywdy, zostawisz pole w należytym porządku, a także tempo gry nie spowolni innych graczy. To jednocześnie umiejętność podstawowych uderzeń, a także zasad gry i etykiety. Bez Zielonej Karty nie zostaniesz wpuszczony na pełnowymiarowe pole golfowe. Sprawdź przykładowe pytania i odpowiedzi na zieloną kartę.

Czym jest Karta Handicapowa (HCP)?

Jest to licencja zawodnicza. Dzięki niej możesz startować w różnego rodzaju turniejach, ale również może być niezbędna do gry na najsłynniejszych polach golfowych światach - tam czasami Zielona Karta może nie wystarczyć.

Handicap to w uproszczeniu system wyrównania szans - na początku otrzymujesz HCP 54, co oznacza, że od łącznego wyniku na 18 dołkach odejmuje się 54 uderzenia. Wraz z lepszymi wynikami w turniejach czy rundach towarzyskich, Twój HCP ulega zmniejszeniu, co oznacza że mniej strzałów będzie odejmowanych od wyniku. Zawodowcy nie posiadają handicapu, co oznacza, że od ich wyniku niczego się nie odejmuje. To zatem jeden z niewielu sportów, gdzie początkujący może rywalizować z zawodowcem o wieloletnim doświadczeniu, dzięki wyrównaniu handicapu.

Dlaczego ludzie grają w golfa?

Przede wszystkim to dobra zabawa - mnóstwo emocji, niesamowite widoki i dobre towarzystwo sprawiają, że czas na golfie leci niezwykle szybko. Do tego sporo ruchu na świeżym powietrzu pozwalają oderwać się od codzienności.

Czy golf jest nudny?

U zawodowych golfistów piłka uderzona najdłuższym kijem startuje z prędkością ponad 300 km/h. Potrzeba umiejętności i niezwykłej precyzji, aby osiągnąć taką prędkość, a w dodatku posłać piłkę tak, aby nie trafiła do żadnej z pułapek - wody czy bunkrów z piachem. Golf wymaga również finezji, gdyż krótkie strzały można zagrać na nieskończoną liczbę sposobów, a tylko od nas zależy w jaki sposób uderzymy. Chcesz ominąć krzak i uderzyć piłkę tak, aby skręciła w powietrzu? Da się zrobić. Chcesz zagrać nisko pod drzewem albo wysoko - wszystko w Twoich rękach!

Czy golf jest elitarną grą?

W Polsce niestety tak, a jego elitarność wynika wyłącznie z małej liczby osób uprawiających ten sport. W Polsce gra ok. 5.000 osób (na niemal 40 milionów mieszkańców), a w Szwecji ponad 500.000 osób (na 10 milionów mieszkańców), zatem jesteśmy daleko, daleko z tyłu. Niestety historia golfa w Polsce jest stosunkowo krótka, a co za tym idzie, liczba i dostępność pól golfowych. Na świecie golf jest jedną z najbardziej popularnych dyscyplin sportu.

Golf to nie sport?

Golf to dyscyplina olimpijska z kilkusetletnią historią turniejów wielkoszlemowych. Wymaga siły, dynamiki, elastyczności, mobilności i mocnej psychiki.

Ile czasu trwa sezon golfowy?

Matka natura dyktuje nam sezonowość. O ile pola golfowe są otwarte, można grać, ponoć nie ma złej pogody na golfa, są co najwyżej źle ubrani golfiści. Jeśli jednak temperatury spadają poniżej zera, wstęp na pole może zostać zabronione, przede wszystkim ze względu na zabezpieczenie podłoża. Jednak zima to idealny okres na naukę oraz treningi golfa, na specjalnych symulatorach golfowych. Gra na wirtualnych kopiach najlepszych pól golfowych świata, możliwość treningu i analizy wszystkich uderzeń to ogromnie ważny aspekt w rozwoju każdego golfisty. Takim profesjonalnym centrum symulatorów dysponuje m.in. konstancin.golf pod Warszawą.

Gdzie grać w golfa w Polsce?

Sprawdź aktualną mapę obiektów na stronie Polskiego Związku Golfa >>

Gdzie można grać w golfa w Warszawie?

Pełnowymiarowe pola golfowe to Sobienie Królewskie Golf & Country Club, First Warsaw Golf oraz Klub Golfowy Lisia Polana. Z kolei miejsca treningowe, tzw. driving range znajdują się na Wilanowie, Mokotowie, Żoliborzu oraz w Józefowie.

Dlaczego jest 18 dołków w golfie?

Legenda głosi, że powodem 18 dołków jest to, że butelka whisky zawierała dokładnie 18 shotów, zapewniając w ten sposób wystarczającą ilość napoju na shota na każdym dołku. Niestety, okazuje się, że to nic innego jak miejska legenda, ale ma związek ze świętym 19 dołkiem, podobnym do trzeciej połowy w rugby. Historycznym wytłumaczeniem jest, że w 1764 roku golfiści z St Andrews postanowili połączyć pierwsze cztery krótkie dołki w dwa, aby uzyskać rundę 18 dołków, chociaż nadal było to 10 dołków, z których 8 rozgrywano dwukrotnie. W ten sposób narodziła się runda 18-dołkowa, chociaż minęło sto lat, zanim pojawiło się osiemnaście dołków i inne pola poszły w jej ślady.

Nauka gry w golfa w Warszawie >>

Previous
Previous

Meronk, Gradecki i Mitukiewicz zapraszają na lekcję golfa!

Next
Next

Dobre intencje, zła koncepcja - część 1