Turnieje golfowe (4/4)
Ligi zawodowe
PGA Tour - najpotężniejsza liga zawodowa na świecie działająca od 1968 roku, rozgrywana niemalże całkowicie w USA (poza British Open i Canadian Open). Poza pierwszą ligą, organizacja tworzy i prowadzi również ligi Champions Tour (dla zawodników powyżej 50 roku życia) oraz Web Com Tour (drugą ligę), PGA Tour Latino America oraz PGA Tour Canada (trzecią ligę). Siedziba główna znajduje się w Ponte Verda na Florydzie na przedmieściach Jacksonville. Pod koniec lat 60tych stworzono ją jako opozycję dla PGA of America zrzeszających trenerów i instruktorów a swoją dzisiejszą nazwę ustanowiono dopiero w 1975 roku. Pule nagród są tutaj tak duże, że zawodnik, który kończy sezon ligowy w okolicach setnego miejsca i tak może liczyć na zarobki rzędu miliona $.
European Tour - organizacja założona w 1972 roku przez brytyjskie PGA (Professional Golfers Association) i najważniejsza liga w Europie i druga po PGA Tour w skali światowej. Poza pierwszą ligą organizacja jest odpowiedzialna także za
European Senior Tour (dla zawodników powyżej 50 roku życia) oraz European Challenge Tour (2drugą ligę) Większość turniejów jest rozgrywana w Europie, jednak w ostatnich paru latach zwiększa się liczba zawodów rozgrywanych w innych miejscach świata, pomijając Amerykę Północną. Rozwój European Tour doskonale przedstawia fakt, że w pierwszym roku jego istnienia całkowita roczna pula nagród wynosiła 250.000 £ rozgrywając przy tym 20 turniejów, z tego 12 w samej Wielkiej Brytanii, a w roku 2006 pula wynosiła już 81.806.797 £, gdzie rozegrane zostało 49 turniejów w 26 krajach.
Historia PGA Tour of Australasia:
PGA Tour w Australii to profesjonalna seria turniejów dla mężczyzn. Wyniki z poszczególnych turniejów są zaliczane do OWGR (Official World Golf Ranking). Tour został założony w 1973 roku jako PGA Tour of Australia i przyjął obecną nazwę w 1991 roku.
Większość wiodących graczy na Tourze pochodzi z Australii i Nowej Zelandii, ale w turniejach można zaobserwować, że zawodnicy pochodzą z prawie całego świata. Najlepsi gracze startują również w PGA Tour i European Tour, jednak wracają do kraju na największe eventy. Dlatego Australasian Tour jest jednym z przedsionków do większych serii zawodowych. Niektóre z zawodów mają patronat European Tour i są organizowane wraz z europejską serią rozgrywek. Celem tego jest wystąpienie najlepszych graczy świata, co bezpośrednio przekłada się na wzrost zainteresowania sponsorów cyklem. Zawodnicy, którzy mogą się pochwalić sporymi sukcesami na australijskim tourze i wejściem do TOP 20 w rankingu OWGR to m.in. Steve Elkington i Adam Scott. Główne turnieje cyklu to Australian Open, Australian PGA Championship, Australian Masters i Nowa Zelandia
PGA Tour of Australasia wywodzi się z początkowej Von Nida Tour (nazwanej na cześć australijskiego goflsity Normana Von Nida), na którą składało się dziesięć turniejów w regionie. Każdy z pulą ok. 100.000 dolarów australijskich. Od 2009 roku, Von Nida Tour został włączony do PGA Tour of Australasia.
W listopadzie 2005 roku BBC ogłosiło, że cykl przechodzi kryzys, a w harmonogramie na sezon 2005/06, liczba eventów została obniżona do sześciu, natomiast trzy z nich były współfinansowane przez inne serie zawodowe. Turniej Heineken Classic, który posiadał największą pulę w Australii w 2005 roku, został odwołany w 2006 roku ze względu na wycofanie się głównego sponsora. Na pewno rozwojowi PGA Tour of Australasia nie sprzyja prężny progres sąsiadującego Asian Tour. Przewodniczący cyklu Australii - Wayne Grady i czynny zawodnik - Mark Hensby, oskarżyli ikonę sportu - Grega Normana (posiada on obywatelstwo zarówno australijskie i amerykańskie), o nieskuteczną i niewystarczającą promocję swojego rodzimego cyklu golfowego.
Historia Sunshine Tour
Sunshine Tour jest profesjonalną ligą zawodową mężczyzn, z siedzibą w Republice Południowej Afryki. Została założona na przełomie lat 60 i 70 XIX wieku, natomiast w 2000 roku przemianowana na Sunshine Tour. Przez większość swojej historii była znana jako South African Tour lub FNB Tour. Przemianowanie miało na celu zwiększenie zasięgu i znaczenia cyklu na arenie międzynarodowej. Większość eventów ligowych ma wciąż miejsce głownie w Republice Południowej Afryki.
Sunshine Tour jest jednym z sześciu największych tourów świata, które przed 2009 rokiem zostały członkami International Federation of PGA Tours. Wciąż oferuje zawodnikom turnieje o mniejszych pulach wygranych niż większe ligi zawodowe, co zachęca najlepszych graczy z Południowej Afryki do startów w PGA Tour lub European Tour. Naturalnie w trakcie sezonu wracają oni do ojczyzny, aby wystartować w najważniejszych eventach.
Trzy najważniejsze turnieje na Sunshine Tour to: the South African Open, the Alfred Dunhill Championship i the Joburg Open. Są one współorganizowane z wraz z European Tour, co ma na celu przyciągnięcie najlepszych graczy. Każdy sezon ligi jest dokładnie zaplanowany na dwa lata kalendarzowe wstecz.
Zawodnicy o kolorze karnacji innej niż biała, zostali dopuszczenie do startów w lidze dopiero w 1991 roku. Pierwszymi czarnoskórymi zwycięzcami byli: John Mashego w 1991 roku (Bushveld Classic), Lindani Ndwandwe w 2001 roku (Zachodnia Cape Classic) oraz Tongoona Charamba w 2006 roku (SAA Pro-Am Invitational).
Obecnie turniejem o największej puli w RPA jest Nedbank Golf Challenge, nie zaliczający się jednak oficjalnie do Sunshine Tour. Od 2012 roku, Sunshine Tour został gospodarzem turnieju World Golf Championships, znanego jako Tournament of Hope, którego pula nagród finansowych oscyluje w okolicach 10 milionów dolarów US (największa pula wśród turniejów golfowych).
Historia Asian Tour
Asian Tour jest główną zawodową ligą dla mężczyzn w Azji – za wyjątkiem Japonii, która to posiada swój własny Japan Golf Tour, który również jest członkiem International Federation of PGA Tours. Asian Tour jest zarządzany z biur w Singapurze. Jest kontrolowany przez radę, którą tworzą w większości profesjonalni gracze, a Komitet Turniejowy tworzą jej członkowie, wspierani przez zespół zarządzający. Przewodniczącą rady zarządzającej całym Asian Tour jest birmańska golfista - Kyi Hla Han.
Pierwszy sezon Asian Tour został rozegrany w 1995 roku, jednak próby utworzenia ligi, miały już miejsce wcześniej. The Asian PGA zostało utworzone w lipcu 1994 roku podczas oficjalnego spotkania w Hong Kongu, w którym udział wzięli reprezentanci PGA z ośmiu krajów. W 1998 roku, Asian Tour został szóstym członkiem International Federation of PGA Tours. W 2002 roku, cykl przeniósł swoje biura z Hong Kongu do Malezji, a w 2004 roku Asian Tour został przejęty przez organizację utworzoną przez zawodników, którzy nie mogli odnaleźć drogi porozumienia i pozostawali w sporze z ówczesnym zarządem cyklu. W 2007 roku, siedziba została ponownie przeniesiona, tym razem do biur na terenie kurortu na wyspie Sentosa w Singapurze. Oficjalne turnieje z wygranymi pieniężnymi zaliczają się do punktacji OWGR.
Większość wiodących zawodników na tourze to Azjaci, jednak liga cieszy się powodzeniem wśród zawodników z krajów całego świata. W 2007 roku najliczniejszą grupa (poza zawodnikami z Azji) byli golfiści z Australii. Również wielu graczy z czołówki Asian Tour startuje w turniejach PGA Tour i European Tour. Asia Tour co roku współorganizuje turnieje wraz z European Tour. Są to także turnieje o największych pulach, dzięki czemu mogą się pochwalić obecnością najlepszych graczy. W 2004 roku łączna pula nagród cyklu, wyniosłą 11.400.000 USD, natomiast w 2007 roku, było to już 27.730.000 USD. Najpoważniejszy event w Asian Tour, to HSBC Champions Tournament – został po raz pierwszy rozegrany w 2005 roku z pulą nagród równą 5.000.000 USD. W 2010 roku turniejami o największych pulach (1.250.000 USD) były Hero Honda Indian Open i Iskandar Johor Open. Harmonogram Asian Tour pozostaje dość niestabilny, z kilkoma odwołaniami turniejów w trakcie sezonu włącznie.
W 2006 roku, Asian Tour został najbardziej prestiżowym tourem męskim, na którym kobiecie udało się przejść etap cut'a. Dokonała tego, wtedy jeszcze nastoletnia, Michelle Wie – podczas turnieju SK Telecom Open w Korei Południowej.
W 2009 roku została utworzona konkurencyjna liga zawodowa – OneAsia Tour. Relacje pomiędzy tourami pozostają wrogie.
LADIES EUROPEAN TOUR:
W przeciwieństwie do Ameryki, gdzie LPGA zostało utworzone w 1950 roku, w Europie utworzenie damskiego stowarzyszenia profesjonalnych golfistek zajęło więcej czasu. Dopiero w 1978 zostało utworzone Women’s Proffesional Golf Association (WPGA) jako część Proffesional Golfers’ Association of Great Britain and Irleand. Tour został utworzony rok później.
W 1988 roku członkowie touru postanowili utworzyć osobną organizację o nazwie Women Proffesional Golfer’s European Tour Limited. Organizacja ta zmieniła również swoją kwaterę główną z Belfry na Tytherington Club w Cheshire. Następnie w organizacja ta zmieniła ponownie nazwę na European Ladies' Professional Golf Association Limited, a następnie w lipcu 2000 roku na swoją obecną nazwę czyli Ladies European Tour Limited. W roku 2008 tour po raz kolejny zmienił swoją kwaterę tym razem na Buckinghamshire Golf Club niedaleko Londynu.
Początki kobiecego touru golfowego w Europie nie należały do najłatwiejszych. Gdy europejski tour mężczyzn rozwijał się równolegle z tym z za Atlantyku to tour kobiecy musiał rywalizować ze swoim amerykańskim odpowiednikiem od samego początku. Przykładem na to może być fakt, że w 2005 roku LET zwolniła swojego piątego przewodniczącego w ciągu 8 lat z powodu trudności w rywalizacji z LPGA Tour o graczy i uwagę mediów. Na szczęście wkrótce po tym Tour zaczął się rozwijać i w 2008 roku osiągnął rekordową ilość 28 oficjalnych zawodów. Powstały także zawody odbywające się w tym samym czasie co turnieje wielkoszlemowe organizowane przez LPGA Tour takie jak ABN AMRO Open, a następnieLadies Open of Portugal, które rozgrywane były w tym samym czasie co LPGA Championship. Jednak liczba turniejów waha się i w 2014 roku rozegrano już tylko 23 turnieje.
Pula nagród w zawodach również wzrosła z €7,626,724 w roku 2002 do €11,502,840 w roku 2014 jednak na zmiany w ogólnej puli nagród znacznie wpłynęło zwiększenie się liczby turniejów, a także ponieważ turnieje LET rozgrywane są w różnych krajach na całym świecie a wygrane wypłacane są w różnych walutach, to kurs poszczególnych walut w danym okresie też ma wpływ na całościową pulę nagród w danym sezonie.
Różnicę w tym jak wzrastało wynagrodzenie za wygranie zawodów można też zobaczyć spoglądając na to ile w danym sezonie zarobiła zwyciężczyni Oder of Merit. Pierwsza triumfatorka całego cyklu zawodów czyli Catherine Panton zarobiła w 1979 roku zaledwie £4,965, już rok później Muriel Thomson zarobiła £8,008. Różnica już zaczęła się powiększać lecz i tak suma ta wydaje się być nieco zabawna patrząc na fakt, że w 2013 roku Suzann Pettersen podczas swojego triumfu w Order of Merit zarobiła €518,448. Widać tu więc zupełną dysproporcje stawek o jaką golfistki walczyły na początku touru, a o jaką walczą dzisiaj.
ALPGA:
Organizacja ta powstała w 1972 roku, a jej początkowa nazwa brzmiała Ladies Professional Golf Association of Australia (LPGAA). Nazwę zmieniono na obecną dopiero w 1991 roku. Trudno to sobie wyobrazić jednak w pierwszych zawodach organizowanych przez ALPGA wzięło udział jedynie 12 uczestniczek. Widać więc, że początki istnienia tego touru były znacznie trudniejsze niż LET.
Jednak wraz z trwaniem organizacji liczba zrzeszonych golfistek systematycznie się powiększała i w roku 2004 wynosiła już ponad 150 członków.
Wszystkie turnieje cyklu rozgrywane są na ogół w ciągu lata czyli, ponieważ mówimy tu o Australii jest to okres między listopadem a marcem. W kalendarz zawodów ALPGA wchodzi 13 turniejów a najbardziej sztandarowe z nich to ANZ Ladies Masters oraz Women's Australian Open. Turnieje te weszły również w skład LET co pomaga w zdobyciu większej uwagi zawodników oraz mediów. W 2010 roku New Zealand Women's Open stało się trzecim turniejem, który zaliczany jest zarówno do cyklu zawodów LET jak I ALPGA. Kolejną rzeczą, która wyróżnia te trzy turnieje na tle całego cyklu zawodów jest pula nagród, która znacznie przewyższa pulę wszystkich pozostałych turniejów. Po tym gdy Women's Australian Open w 2011 weszło dodatkowo w skład turniejów cyklu LPGA łączna pula nagród wyniosła na tych zawodach 1,2 miliona dolarów, a w 2013 roku już 1,3 miliona. Turniej ten stał się w związku z tym zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu ALPGA.
Swoją golfową karierę na ALPGA rozpoczynała jedna z najlepszych golfistek na świecie Karrie Web jednak teraz gra głównie na LPGA Tour i wraca jedynie na dwa najważniejsze turnieje w kalendarzu ALPGA.
Jako ciekawostkę można dodać, że podczas zawodów tego touru odnotowano najmłodszą w historii zwyciężczynię turnieju dla profesjonalistów. Mowa tutaj o Lydii Ko, która w 2012 roku wygrała Women’s NSW Open mając zaledwie 14 lat.
Korean LPGA:
Koreańskie LPGA czyli KLPGA jest jednym z pięciu najważniejszych i największych tourów kobiecego golfa na świecie. Liczba turniejów, które są na nim rozgrywane waha się w ciągu ostatnich kilku lat pomiędzy 20 a 26. Na szczęście w ciągu ostatnich kilku lat liczba zawodów wciąż wzrasta. W 2007 roku na KLPGA pojawiły się zawody klasyfikowane do trzech różnych cyklów czyli KLPGA, LPGA i Ladies Asian Tour. Tamtego roku na koniec sezonu rozegrano zawody drużynowe przypominające nieco Ryder Cup jednak w tych zmaganiach brały udział zawodniczki KLPGA grające przeciwko zawodniczkom z japońskiego LPGA.
Dosyć specyficzną rzeczą w tym tourze jest fakt, że oprócz turniejów, które są łączone z zagranicznymi tourami w zawodach z cyklu KLPGA grają wyłącznie zawodniczki z Korei. Jest to dość rzadko spotykane biorąc pod uwagę jak bardzo międzynarodowym sportem stał się golf i że na prawie każdym tourze występują gracze z różnych zakątów świata. Jednak w tym wypadku to właśnie Koreanki zaczynają z coraz to większymi sukcesami zalewać inne toury czego najlepszym dowodem jest LPGA, które zostaje powoli zdominowane przez golfistki z Korei.
Źródło: PGA Polska