Puttowanie - podstawy

Putting

Puttowanie to nic innego jak toczenie piłki po greenie tak, aby wpadła do dołka. Nie wymaga siły, ale nagradza precyzję i wyczucie. Dzięki solidnym podstawom puttowanie stanie się o wiele łatwiejsze.

puttowanie

Ustawienie

Minimalnie ugięte kolana, pochylenie w biodrach, w miarę proste, ale zrelaksowane plecy. Taki układ powinien zapewnić wykonanie wahadłowego ruchu.

Balans równomiernie rozłożony między lewą i prawą stopą, a także między palce i pięty. Stabilna postawa zagwarantuje powtarzalny ruch.

Zwróć uwagę, że prawe przedramię jest przedłużeniem kija golfowego. Ma to zapobiec niepotrzebnym ruchom nadgarstka, które mogłyby skomplikować ruch.

puttowanie

Postawa

Bardzo często pada pytanie jak daleko należy stanąć od piłki. Wariantów jest wiele, ale jako punkt wyjścia polecam poniższą propozycję.

Z wysokości lewego oka upuść piłkę golfową. Miejsce, w którym upadnie będzie oznaczać pozycję piłki. Patrząc z góry pod kątem prostym z łatwością zobaczysz gdzie celujesz.

puttowanie

Ustawienie

Szerokość stóp nie ma większego znaczenia, jednak jako punkt wyjścia przyjmij szerokość ramion. Ważne, żeby piłka znajdowała się nieco z przodu (dlatego upuszczamy ją z wysokości lewego oka), aby kij uderzył w nią pod odpowiednim kątem.

Zwróć uwagę, że barki i dłonie tworzą trójkąt, który będzie jedynym ruchomym elementem podczas wykonywania całego zamachu.

puttowanie

Zamach

Odprowadź kij do tyłu, aby utrzymać trójkąt w tej samej pozycji. Nadmierny ruch nadgarstków czy brak zaangażowania tułowia będzie skutkować w niepotrzebnych ruchach i utrudnią trafienie kija środkiem piłki.

Zamach zawsze staraj się robić z tą samą prędkością, a tylko długością zamachu reguluj dystans na który piłka się potoczy. Krótki zamach to mała odległość, dłuższy zamach uderzy piłkę na większą odległość.

puttowanie

Wykończenie

Trójkąt cały czas pozostaje nienaruszony, a środek ciężkości staramy się trzymać w tym samym miejscu. Zwróć uwagę, że kij nie zatrzymał się tuż po uderzeniu w piłkę, a podróżował dalej.

Ruch powinien być lustrzanym odbiciem - tyle samo zamachu i tyle samo wykończenia, ewentualnie nieco więcej wykończenia.

Miej wrażenie, że kij porusza się swobodnie i przy okazji uderza w piłkę, a nie przypomina powszechnie znaną kombinację młotka i gwoździa.

Bim - bam

Brzmi znajomo?
Miej ten rytm w głowie podczas puttowania!

Chwyt puttera

Uderzając ironem bądź driverem niezwykle istotny jest sposób w jaki trzymasz kij. Od tego w dużej mierze zależy jak szybko możesz machnąć kijem, jak dobrze kontrolujesz główkę i jak minimalizujesz ryzyko kontuzji. W przypadku puttowania ruch jest na tyle prosty i nieskomplikowany, że o wiele bardziej istotny jest komfort i taki układ dłoni, który zapewni największą powtarzalność. Nie bój się zatem eksperymentować - nawet najlepsi na świecie często zmieniają sposób trzymania kija.

putting

Celowanie

Linia, która znajduje się na putterze ma za zadanie pokazać gdzie celujesz. Na początku bardzo dobrym pomysłem jest narysowanie pomocniczej linii na piłce, która pomoże w wyznaczeniu celu.

Na greenie możesz podnieść piłkę (najpierw musisz zaznaczyć jej pozycję przez położenie np monety z tyłu), a następnie ustawić piłkę w dowolny sposób. Mając linię możesz ustawić ją w kierunku, w którym chcesz wystartować piłkę, a następnie przyłożyć główkę kija tak aby obie linie wskazywały ten sam kierunek.

Przy prostym putt’cie linia powinna wskazywać na dołek. Natomiast przy jakimkolwiek nachyleniu terenu, powinna być ustawiona w kierunku, w którym chcesz wystartować piłkę, a resztę niech już robi grawitacja.

Previous
Previous

Wkrótce poznamy nowy zarząd PZG

Next
Next

Szybka piłka