Sobienie Golf - poradnik gracza

Sobienie Golf

To pole golfowe w okolicach Warszawy określane jest jako “links” - czyli z założenia ma przypominać nadmorskie, płaskie pola z dużą liczbą wydm oraz tzw. “waste bunkers”. Na polu można spodziewać się sporych podmuchów powietrza, co jest sporym utrudnieniem dla grających. Jest to pełnowymiarowe, profesjonalne pole do gry w golfa, a rozgrywano tu zawodowe turnieje z cyklu Pro Golf Tour (trzecia liga europejskiego golfa), finał PGA Polska Championship, a także komercyjne turnieje takie jak PZPN Invitational czy Porsche Golf Cup.

Dla doskonałego gracza najłatwiejszym rozwiązaniem jest zagranie na środek fairway’a, następnie pod flagę i trafienie birdie lub eagle. Jednak spodziewam się, że takich graczy można spotkać na PGA Tour, a nie na moim blogu. W związku z powyższym czytelnikom tego poradnika wskazuję tylko które części pola są premiowane, a których należy unikać - w trosce o przyzwoity wynik.

Dołek 1 - par 4

Zależnie od długości swojego drive’a, celuj na lewo od pierwszego lub na prawo od drugiego bunkra - jest w nich bardzo duża ilość piachu jak na tzw. “waste bunker” i strzał na green może okazać się wyzwaniem.

Uważaj, aby nie zagrać approach’a za green lub na prawo od niego, up&down z tych pozycji będzie trudnym zadaniem.

Dołek 2 - par 3

Wysokie krawędzie bunkra bronią dostępu do greenu, ale zbyt dalekie uderzenie też niesie za sobą konsekwencje. Krzak za greenem oraz wysoki rough utrudnią zagranie pod flagę stamtąd.

Zdecydowanie najlepszym miejscem jest obszar przed lewą częścią greenu, stamtąd czeka nas łatwy chip bez względu na to, gdzie znajduje się flaga.

Dołek 3 - par 5

Na początku bezpiecznie trzymać się prawej strony fairway’a, gdyż unikniemy wysokiego rough’u, bunkra i krzaków znajdujących się na lewo od fairway’a. W dalszej części bezpieczniejsza staje się lewa strona, gdyż na prawo rozpoczyna się obszar kary, który ciągnie się aż do greenu.

Kluczowy na tym dołku jest approach, gdyż dość mały i pofałdowany green może okazać się większym wyzwaniem, niż długość dołka. Jeśli flaga znajduje się z tyłu, graj na środek greenu, inaczej nawet drobna pomyłka może być bardzo kosztowna.

Dołek 4 - par 3

Dość krótki, ale bardzo szeroki green sprawia, że na tym dołku dobór kija jest najważniejszy. Grając za daleko czeka Cie trudny chip (a nawet obszar kary), natomiast przed greenem jest dość płasko, co znacząco ułatwi up&down.

Dołek 5 - par 4

Trzymając się lewej strony wydłużasz sobie dołek oraz utrudniasz wejście na green - zdecydowanie lepiej atakować go z prawej strony. Dołek nie należy do najdłuższych, zatem rozważ czy gra driverem jest tu konieczna.

Zdecydowanie unikamy obszaru na lewo od greenu, jest tam sporo bunkrów. Natomiast na prawo jest sporo miejsca skąd czeka łatwy chip.

Dołek 6 - par 4

Zagranie na lewą część fairway’a oznacza prawdopodobnie drop, gdyż teren opada w kierunku obszaru kary. Wielu graczy celowo uderza na równoległy 18 fairway (nie zapomnij wtedy krzyknąć “fore!”, gdyż z tee nie widać miejsca lądowania), jednak wtedy czeka ich długi approach.

Najrozsądniej jest zagrać na prawą stronę fairway’a, a następnie na skarpę znajdującą się na prawo od greenu - jest ona na tyle stroma, że uderzone na nią piłki staczają się na green.

Dołek 7 - par 4

Najdłuższe par 4 na polu, zatem warto w głowie rozegrać go jako par 5. Po drodze czeka mnóstwo pułapek, zatem ryzyko nie jest warte nagrody. Początkowo lepiej trzymać się prawej strony (po lewej są krzaki i wysoki rough), a później lewej (po prawej znajdują się piaszczyste górki, z których zagranie jest wyjątkowo trudne).

Green jest duży, jednak ważne aby znaleźć się w odpowiedniej części, inaczej 2 putty mogą okazać się wyzwaniem nawet dla najlepszych graczy.

Dołek 8 - par 5

Decydujący jest tee shot na tym dołku. Prawa strona oznacza bunkier lub piaszczyste górki, lewa natomiast to krzaki lub obszar kary jeśli uderzysz odpowiednio daleko. Postaw zatem na precyzję, a nie na heroiczną chęć uderzenia drive’a życia.

Zwróć uwagę, że green jest powyżej fairway’a, a to nieco skróci lot piłki. Green jest spory, a jeśli flaga znajduje się za bunkrem, to lepiej graj na prawą stronę greenu, jest tam więcej miejsca.

Dołek 9 - par 3

Kończący pierwszą dziewiątkę dołek należy rozegrać mądrze. Wszystko za krótko i na prawo oznacza obszar kary, zatem jeśli dystans jest dla Ciebie wyzwaniem, to na pewno najlepszym rozwiązaniem będzie uderzyć na lewo przed green. Nawet jeśli wpadniesz do bunkra, to będziesz nadal w grze.

Dołek 10 - par 4

Zwróć uwagę na warunki z poprzednich dołków, gdyż stojąc na tee jesteś blisko lasu i nie będziesz odczuwać wiatru.

Bardzo szeroki fairway, a po jego lewej stronie znajduje się obszar kary. Strzał na prawo będzie zatem dobrym wyborem, nawet jeśli zagramy w rough to nie oznacza to większych kłopotów.

Green jest wyniesiony, zatem gdy flaga jest na jego końcu należy uważać, żeby nie zagrać za daleko - chip stamtąd będzie wyjątkowo trudny.

Dołek 11 - par 4

Zagranie na prawą stronę fairway’a zdecydowanie ułatwi wejście na green - chyba że środkowy lub prawy bunkier są w Twoim zasięgu, celuj wtedy na lewą stronę, aby dać sobie szansę zagrać approach na green.

Jeśli flaga znajduje się na końcu po lewej stronie, graj na środek greenu. Zbyt krótkie uderzenie może wpaść do bunkra lub odbić się od skarpy i wytoczyć za green w stronę out of bounds.

Dołek 12 - par 3

Oczywistym jest, że zagranie na prawo okaże się bardzo kosztowne. Ale jeszcze bardziej należy uważać, aby nie zagrać za daleko, gdy bunkry i wysoki rough będą oznaczać kłopoty.

Najrozsądniej jest zagrać na początek greenu z lewej strony, a nawet przed green. Stamtąd czeka nas łatwy strzał, niezależnie od położenia flagi.

Dołek 13 - par 4

Wąski dołek, zatem precyzja jest o wiele ważniejsza, niż dystans. Mimo, że stojąc na tee tego nie widać, ale zagranie na lewo od bunkrów fairway’owych oznacza prawdopodobnie obszar kary, gdyż fairway jest nachylony w jego kierunku. Najlepiej trzymać się prawej strony, stamtąd green jest o wiele bardziej otwarty.

Za greenem znajdują się krzaki, a na lewo od niego obszar kary, zatem strzał krótko i na prawo będzie zawsze bezpieczną opcją.

Dołek 14 - par 4

Jeden z dłuższych par 4 na polu i z najszerszym fairway’em, więc to doskonała okazja, aby rozwinąć skrzydła. Jednak zbyt daleki strzał na prawą stronę może oznaczać obszar kary, a na lewo dość gęsty rough utrudni zagranie na green.

Duży, ale dość twardy green, lepiej zagrać nieco za krótko i dać piłce dotoczyć się w kierunku flagi.

Dołek 15 - par 5

Out of bounds po prawej wzdłuż całego dołka sugeruje trzymać się lewej strony fairway’a. Około 140 metrów przed greenem znajduje się rzeczka, zatem grając lay up warto znać dokładny dystans. Najlepiej zmierzyć odległość do krzaka po prawej stronie, znajduje on się w najdalszym punkcie obszaru kary i odjąć 20-30 metrów.

Green jest stosunkowo łatwy, a jedynym utrudnieniem dookoła może być brzoza, która znajduje się na lewo od greenu.

Dołek 16 - par 3

Wszystko na lewo i za krótko lub zbyt daleko oznacza kłopoty. Jeśli nie czujesz się komfortowo z zagraniem na green, lepiej uderzyć krótko ale na prawą stronę, tam znajduje się kawałek fairway’a oraz w najgorszym przypadku bunkier.

Zwróć uwagę na wiatr, którego nie czuć na tee.

Dołek 17 - par 4

Jeden z łatwiejszych dołków par 4, ale zawsze należy zachować czujność. Strzał za bardzo na prawo może oznaczać gęsty rough lub nawet obszar kary. Zagranie na lewo od brzozy powinno tu być najbezpieczniejszym zagraniem.

Zazwyczaj początek greenu jest dość miękki, a jego nachylenie zatrzymuje piłki, natomiast tuż za greenem znajdują się krzaki - nieprecyzyjny approach zostanie tu ukarany.

Dołek 18 - par 5

Szeroki fairway kończącego dołka daje pole do popisu. Dalsza lewa część oznacza obszar kary, więc lepiej trzymać się prawej strony, skąd zagranie na green będzie o wiele łatwiejsze.

Najbardziej pofałdowany green na polu, a pozycja flagi może wydłużyć ten dołek nawet o 40 metrów!

Dobrej gry! Jeśli to za mało, zapraszam na lekcję gry na polu, podczas której dokładnie podpowiem Ci gdzie celować, a także jakich kijów używać, znając Twoje dystanse i charakter gry.

Sprawdź Playing Lesson >>

 
Previous
Previous

Golf w Warszawie

Next
Next

Meronk, Gradecki i Mitukiewicz zapraszają na lekcję golfa!