mitukiewicz.pl

View Original

Gra w golfa - podstawowe zasady gry

Gra w golfa - podstawowe zasady gry

Golf to gra, w której przy pomocy różnych kijów należy umieścić piłkę w kilkunastu dołkach za pomocą jak najmniejszej liczby uderzeń.

Golf, w przeciwieństwie do innych dyscyplin nie wymaga identycznych obszarów do gry i wyznaczonych standardów, a naturalnie ukształtowanie terenu ogrywa ogromną rolę w strategii gry. Standardowa gra w golfa rozgrywana jest na 18 dołkach, ale często pola rekreacyjne lub szkoleniowe mogą mieć tylko 9 dołków. Słowo dołek w przypadku golfa nie oznacza wyłącznie faktycznego otworu w ziemi, a jest oznaczeniem trasy do pokonania (tych tras jest właśnie 18 na pełnowymiarowym polu golfowym). Każdy z dołków rozpoczyna się na tzw. tee, czyli wyznaczonego miejsca, z którego startujemy oraz green’u – to z kolei miejsce, w którym trawa jest najkrótsza i w którym znajduje się faktyczny dołek golfowych, oznaczony chorągiewką. Dołek ma niecałe 11 cm średnicy (dokładnie 108 mm). Po drodze od tee do greenu znajdują się również fairway (krótko skoszona trawa, po której chcemy grać), rough (wyższa trawa, która jest utrudnieniem), a także drzewa, krzaki, bunkry z piachem czy obszar kary (jeziora, stawy, rzeczki, itp.). Na świecie jest niemal 40 tysięcy pól golfowych (dane z 2022), a każdy dołek jest zupełnie inny.

W golfie zwycięża ten zawodnik, który potrzebuje najmniej uderzeń, aby ukończyć wszystkie 18 dołków (format Stroke play) lub zawodnik, który zdobędzie najwięcej punktów w systemie Stableford (system przyznaje punkty za dobry wynik). Istnieje również format Match play, czyli bezpośrednia rywalizacja dwóch graczy lub drużyn. Zwycięzca większej liczby dołków wygrywa pojedynek. Format, który najczęściej oglądamy w telewizji lub największych turniejach zawodowych i amatorskich to Stroke play.

Na potrzeby amatorskiego golfa stworzono również system handicapowy, który jest wyrównuje szansy. Dzięki niemu najlepsi gracze mogą rywalizować z zupełnie początkującymi, co jest rzadkością w innych sportach. Na początku kariery golfowej otrzymujemy handicap 54 – oznacza to, że od łącznej sumy uderzeń, którą wykonaliśmy na polu golfowym odejmujemy 54 uderzenia. Z czasem, jeśli będziemy grać już lepiej – w turniejach lub grach towarzyskich, nasz handicap będzie ulegał zmniejszeniu i od wyniku odejmowanych będzie mniej uderzeń. System handicapowy jest prowadzony w formie elektronicznej przez Polski Związek Golfa (PZGolf) i nie ma potrzeby ręcznie przeliczać współczynnika za każdym razem, aktualizowany on jest na bieżąco.

Obecna gra w golfa wywodzi się z piętnastego wieku ze Szkocji. Tam też powstała zasada gry na 18 dołkach, stworzona przez St Andrews w 1764. Pierwszym, a zarazem najstarszym turniejem zawodowego golfa jest The Open Championship, znana również jako British Open, która rozgrywana jest nieustannie od 1860 roku. Pozostałymi turniejami wielkiego szlema są trzy turnieje rozgrywane w Stanach Zjednoczonych – U.S. Open, PGA Championship i The Masters.

Polski Związek Golfa oraz PGA Polska (Stowarzyszenie Zawodowego Golfa) zostały utworzone w 1993 roku, zatem nasza historia jest o wiele bardziej uboga, niż w krajach golfowy rozwinięty. Na świecie gra łącznie ponad 37 milionów osób, w Polsce zarejestrowanych jest dopiero 6.000 golfistów. Najbardziej rozwinięty w Polsce jest golf w Warszawie. Najwięcej pól golfowych znajduje się w Stanach Zjednoczonych (16,752), Japonii (3,169), Kanadzie (2,633), Anglii (2,270) i Australii (1,616). Polska może pochwalić się dopiero 19 polami pełnowymiarowymi i 18 dziewięciodołkowymi.

Sprawdź również jak zacząć grać w golfa i jak wygląda golf dla dzieci i młodzieży.