mitukiewicz.pl

View Original

Krótka gra... po mistrzowsku!

Krótka gra w golfie

jest bardzo fascynująca, gdyż ten sam strzał możemy zagrać na nieskończoną liczbę sposobów. A ponieważ każdy zamach jest inny i każdy ma inne preferencje, nie ma złotego środka, który działałby zawsze i wszędzie. Tym razem postaram się pomóc wam zrozumieć i przewidzieć, jak zachowa się wasza piłka, a następnie dobrać strzał, który będzie optymalny w danej sytuacji.

W zeszłorocznym numerze „Golf&Roll” pisałem o komponentach, które możemy zmieniać, aby uzyskać różną wysokość przy strzałach dookoła greenu. Jeśli nie mieliście okazji się z nim zapoznać, zapraszam do archiwum, będzie to doskonałe uzupełnienie do tego artykułu. Kluczem do zrozumienia krótkiej gry jest poznanie czynników, które decydują o tym, jak piłka wystartuje oraz tych, dzięki którym będzie lądować tak a nie inaczej.

TRAWA

Ogólnie zasada jest następująca – piłka, która leży na twardej nawierzchni, wystartuje niżej, szybciej i będzie miała więcej rotacji wstecznej. Piłka położona w głębokiej trawie wystartuje wyżej, wolniej i będzie miała mniej rotacji wstecznej. Dlaczego? Dzieje się tak dzięki wysokiemu lub niskiemu kontaktowi z piłką oraz ilości trawy między kijem a piłką, która ma wpływ na rotację wsteczną.

Na początku wydaje się, że tych czynników warunkujących krótką grę jest dużo, a przecież golf ma być łatwy i przyjemny… Z czasem to rozpoznanie sytuacji staje się automatyczne. I zobaczycie, jaką satysfakcję można mieć, umiejąc odpowiednio rozszyfrować okoliczności, a następnie oddając strzał, który dokładnie sobie wyobraziliście!

WYBÓR MIEJSCA LĄDOWANIA

Poniżej dwa przykłady, dlaczego i jak wybieram miejsce lądowania, aby dać sobie największą szansę na dobry rezultat.

1. Pierwsze pytanie, które zawsze sobie zadaję, brzmi: „Co się stanie jeśli zagram standardowy strzał w kierunku dołka?”. W tym przypadku większość greenu jest płaska, a im bliżej dołka, tym green nachylony jest coraz bardziej w lewą stronę. Mam do wyboru wysokiego loba, który wyląduje na pochyłości blisko flagi, albo niski strzał na płaską część greenu, po którym piłka potoczy się w stronę dołka. Ponieważ łatwiej przewidzieć, jak piłka zachowa się, lądując na płaskim, wybieram niski strzał na prawo od flagi i wiem, że piłka potoczy się w lewą stronę.


2. Identyczna sytuacja. Tylko z pozoru. Niski i krótki strzał może odbić się w lewo lub w prawo, w zależności na której części górki wyląduje. Do tego uderzanie przed green jest ryzykowne, gdyż piłka może różnie zachować się w wyższej trawie i nie dotoczyć się do greenu. Tutaj bezpiecznym rozwiązaniem będzie wysokie uderzenie, po którym piłka ląduje na początku greenu i zatrzymuje się blisko flagi.