mitukiewicz.pl

View Original

Podstawy Gry

Co w golfie jest najważniejsze? Najczęściej słyszę, że trzeba „trzymać głowę”, „lewy łokieć mieć prosto”, „nie podnosić się” lub inne mechaniczne sugestie. Tymczasem solidne podstawy i zrozumienie, jak ruch kija wpływa na lot piłki, to prawdziwa droga do sukcesu. 

FULL SWING - KĄT NATARCIA

Aby uzyskać lepszy kontakt i optymalny lot piłki, kluczowy jest kąt natarcia – czyli sposób, w jaki kij uderza w piłkę. Te parametry łatwo zmierzyć, korzystając z radarów, np. TrackMana. Jednak nawet nie mając dostępu do nowoczesnych technologii, można w bardzo prosty sposób ten kąt sprawdzić.

Uderzając ironem (a nawet hybrydą bądź woodem), chcemy, aby kąt natarcia był ujemny, czyli kij najpierw powinien uderzyć w piłkę, a następnie w ziemię. Przede wszystkim to konstrukcja kija dyktuje takie uderzenie, a po drugie, zapewnia to przekazanie maksimum energii do piłki. Połóż ręcznik kilka centymetrów za piłką, a następnie uderzaj tak, aby trafić w piłkę bez poruszenia ręcznika. Jeśli nie będzie łatwo, spróbuj przenieść więcej ciężaru na lewą nogę.

O ile driverem nie jest konieczne uderzanie z dodatnim kątem natarcia (zawodowcy PGA często trafiają z minimalnie ujemnym), to z doświadczenia wiem, że dla większości amatorów uderzanie „do góry” znacząco wpływa na dystans. Dla uproszczenia – piłka ma mniej rotacji wstecznej, przez co dłużej leci w powietrzu.

Ustaw pustą paczkę kilka centymetrów przed piłką, a następnie uderz tak, aby paczka pozostała w miejscu. Jeśli kij w nią trafi, oznacza to zbyt stromy kąt ataku. Aby tego uniknąć, trzymaj prawy bark o wiele niżej od lewego i spróbuj zachować takie ustawienie w momencie uderzenia.

CHIPPING - BOUNCE 

Bounce to twój najlepszy przyjaciel w przypadku krótkiej gry, zatem korzystaj z niego przy każdej okazji! Jeśli kij golfowy nie wbija się w ziemię, tylko od niej odbija, to masz większą szansę na dobry kontakt. Najlepszym ćwiczeniem, aby wyczuć bounce, jest uderzanie piłek tylko prawą ręką. To zapewnia szybsze wypuszczenie kija i bardziej płaski kąt ataku, a w efekcie większą szansę na dobry kontakt z piłką.

Połóż lewą dłoń na prawym barku i – nie zapominając o pracy tułowia – uderzaj piłki. Najlepiej nie celuj w jakieś konkretne miejsce, tylko skup się na dobrym kontakcie, a następnie spróbuj uzyskać to wrażenie, uderzając dwiema rękami.

Aby osiągać dobre wyniki, trzeba wypracować solidne podstawy wszystkich elementów gry. Godziny spędzone na driving range’u w poszukiwaniu idealnego swingu nie zawsze oznaczają niższe wyniki.

BUNKIER - KONTAKT

 W bunkrze szalenie ważny jest kontakt z piachem – liczy się nie tylko to, gdzie kij uderzy w piach, ale też w którym miejscu z niego wyjdzie. Podobnie jak przy chippowaniu kluczowy jest kąt natarcia przy wykorzystaniu bounce.

Narysuj linię, w którą będziesz uderzał, i obok linii divot, jaki chcesz zrobić. Będzie to nieco zależało od gatunku piasku, ale przyjmijmy, że divot powinien być wielkości banknotu. Wykonaj kilka uderzeń próbnych, aby uzyskać odpowiednią głębokość, a następnie uderz piłkę i sprawdź, czy divoty były takie same.

PUTTING - KONTROLA DYSTANSU

W puttowaniu jedną z najważniejszych rzeczy jest umiejętność kontroli dystansu. Do tego potrzebne jest wyczucie, jaki zamach pośle piłkę na odpowiednią odległość.

Ustaw półokrąg przy użyciu teesów na odległość kija za dołkiem. Celem ćwiczenia jest uderzanie 5 piłek z tego samego miejsca do dołka lub za dołek, ale w granicach rozsądku. Zacznij z małej odległości (np. 2 metry), a jeśli wszystkie 5 piłek wykona zadanie, spróbuj oddalić się o kolejny metr. Wykonując to ćwiczenie, regularnie rozbudujesz swoją bazę danych i nabierzesz więcej wyczucia.

Fot Marek Darnikowski