
Golf sport dla mas.
Dla wielu osób golf kojarzy się z rekreacyjnym uderzaniem piłki golfowej, a filmowe sformułowania "partyjka golfa" spowodowały, że odbierany jest jako zajęcie wyłącznie dla elit, a nie jako sport dostępny dla każdego. W golfa gra na całym świecie kilkadziesiąt milionów osób, najlepiej zarabiającymi sportowcami świata są właśnie golfiści, a każdy kto miał okazję spróbować gry stwierdzi, że to wcale nie jest zajęcie dla emerytów. Piłka golfowa jest dosyć ciężka, a zawodowy golfista rozpędza ją do prędkości ponad 300 kilometrów na godzinę. Temat golfa poruszają sportowcy jako innych dyscyplin, jako najtrudniejsza ale jednocześnie najbardziej wciągająca gra. Zobacz jak wygląda sport w świecie golfa.
PGA Tour
To amerykańska liga w światowym golfie, w której rozgrywane są największe turnieje. Turnieje PGA Tour odbywają się praktycznie każdego tygodnia, a pula nagród to często kilkadziesiąt milionów dolarów na każdym turnieju. To właśnie na zawodach sportowych PGA Tour możemy obserwować takie gwiazdy jak Tiger Woods. DP World Tour to równoległa liga sportowa rozgrywana poza Stanami Zjednoczonymi, głównie w Europie, Afryce i Azji. W golfie zwycięża ten, który dzięki mniejszej liczbie uderzeń umieści piłkę w dołku przez 4 rundy.
Polski Związek Golfa i PGA Polska
PZGolf odpowiada za amatorski sport w Polsce, czyli organizuje mistrzostwa Polski w golfie, a także wydaje licencje zawodnicze golfistom biorącym udział w rywalizacji sportowej. PZGolf również stara się obalać różne mity na temat golfa, m.in. że to sport luksusowy. Każde pole golfowe w Polsce, aby mogło gościć sportowe turnieje, musi zostać skalibrowane przez Polski Związek Golfa.
PGA Polska to z kolei stowarzyszenie, które zrzesza golf zawodowy - profesjonalnych trenerów i graczy turniejowych, jak np. Adrian Meronk czy Mateusz Gradecki.
Adrian Meronk
To najlepszy polski golfista, który najpierw zwyciężył w European Challenge Tour (druga liga europejskiego golfa), a następnie w 2022 roku w turnieju DP World Tour (pierwsza liga europejskiego golfa). Adrian Meronk grał również w prestiżowym turnieju golfowym the Open oraz reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Jego celem jest zakwalifikowanie do cyklu sportowego PGA Tour. Drugim zawodowym sportowcem w polskim golfie jest Mateusz Gradecki, obecnie członek European Challenge Tour. Polak wybrał golfa, mimo ogromnego talentu do piłki nożnej.
Amatorski, następnie zawodowy golf
Adrian Meronk przeszedł przez standardową ścieżkę tej dyscypliny sportu. Pierwszym krokiem było powołanie do reprezentacji klubu golfowego Toya Golf, następnie reprezentowanie Polski jako członek kadry narodowej. Kilka lat spędzonych w Stanach Zjednoczonych i wysoka pozycja w rankingu światowym amatorów spowodowały, że Adrian Meronk zdecydował się na sportową, zawodową ścieżkę i rozpoczął grę najpierw w turniejach mniejszej rangi i stopniowo awansował do coraz wyższych lig. Do turnieju golfowego cyklu DP World Tour nie można po prostu zapisać się - trzeba do niego awansować z niższej ligi. Adrian Meronk jest obecnie wzorem do naśladowania przez innych juniorów, którzy chcą być jak najlepszy polski golfista. Adrian Meronk jako dziecko rozpoczynał przygodę ze sportową rywalizacją od turnieju golfowego cyklu junior tour i marzył o tym, aby wziąć udział w prestiżowym turnieju golfowym konkurując z najlepszymi sportowcami na świecie. Zarówno w golfie amatorskim, jak i zawodowym chodzi o to, by umieścić piłkę w dołku przy użyciu jak najmniejszej liczbie uderzeń. Amatorzy grają o nagrody rzeczowe (których wartość nie może przekroczyć tysiąca funtów), zawodowcy grają o nagrody pieniężne.
Turnieje golfowe
W golfie chodzi o zaliczenie dołka przy jak najmniejszej liczbie uderzeń. Rozgrywane są w różnorodnych formatach i na różnych polach golfowych. W ostatnich latach golf w Polsce przeżywa rozkwit jeśli chodzi o liczbę turniejów - rywalizacja toczy się praktycznie co weekend. Atutem golfa jako rozwijającej się w Polsce dyscypliny sportu jest na pewno szeroki dostęp do sportowych zmagań, na różnych poziomach zaawansowania.
Mistrzowskie pole golfowe
Do najstarszych pól golfowych w Polsce na pewno należą First Warsaw Golf, Amber Baltic Golf Club i Postołowo Golf Club. W Polsce pola golfowe znajdują się przy większości dużych miast, a często w samym mieście znajdują się mniejsze ośrodki do nauki gry. Na każdym z obiektów dostępny jest driving range, służący do nauki gry z trenerem PGA Polska, a także do rozgrzewki przed rundą. Osoby, które zakończyły pole przy najmniejszej liczbie uderzeń mają swoje specjalne miejsca na tablicy rekord pola - np. Sobieniach Królewskich Adrian Meronk zagrał 63 (w takiej liczbie uderzeń umieścił piłkę we wszystkich z 18 dołków).
Akademia golfa / trenerzy golfa
Najlepszy polski golfista Adrian Meronk rozpoczął naukę jako dziecko, na początku na driving range i przez cały czas rozwijał swoje sportowe umiejętności pod okiem trenera. Instruktor jest niezbędny do nauki gry, gdyż oprócz ułożenia elementów technicznych, przygotuje plan treningów i startów w turniejach i prowadzi zawodnika tak, aby zminimalizować ryzyko kontuzji. Trener golfa (pga golf professional) powie Ci wszystko na temat golfa oraz pomoże dobrać odpowiednie kije golfowe., Akademia golfa będzie miejscem w którym rozpoczyna się naukę. Na początek nie potrzebujesz żadnego sprzętu - będziesz mógł skorzystać z torby golfowe przygotowanej przez trenera, a jak masz jakieś pytania na temat golfa - po prostu pytaj!
Historia golfa
W światowym golfie piłkę do dołka wbija się już od 14. wieku. Na początku wykorzystywano drewniane kije golfowe i kamyki. Golf na świecie jest sportem dla mas, a w Polsce, w której jest stosunkowo świeżym sportem określa się go jako sport luksusowy lub sport elitarny. Jego elitarność w Polsce wynika wyłącznie z krótkiej historii (golf w Polsce powstał w 1993 roku czego nie można porównać do historii z czternastego wieku na wyspach brytyjskich), co za tym idzie małej liczby graczy. W polskim golfie zarejestrowanych jest około 5.000 golfistów, a w o wiele mniejszej Szwecji ponad 500.000 - tam golfa jako sport jest równie oczywisty jak w Polsce piłka nożna.
Sprzęt golfowy
W sporcie sprzęt golfowy jest nieco inny, niż u weekendowych golfistów. Zazwyczaj kije są cięższe (gdyż sportowcy są zazwyczaj silniejsi) i specjalnie dopasowane. Nawet torby golfowe są tak skonstruowane, aby przetrwały wszystkie warunki - od ulewy gdzie muszą pomieścić stój przeciwdeszczowy, przez upały w których muszą pomieścić mnóstwo wody. Torby golfowe muszą być niezwykle wytrzymałe, gdyż praktycznie raz w tygodniu przewożone są w samolocie. Kije golfowe są również o wiele częściej wymieniane, gdyż ich użycie jest oczywiście większe. Jednym z kluczowych aspektów do uprawiania tego sportu jest wybór odpowiedniej piłki golfowej.
Sport luksusowy?
W Polsce krążą legendy na temat golfa, że to sport luksusowy, wyjątkowo drogi i dostępny wyłącznie dla członków klubów. Zarówno polski związek golfa, polskie kluby golfowe i driving range zachęcają wszystkich do wizyty na najbliższym obiekcie golfowym, aby przekonać się że jest to sport dostępny dla wszystkich i zmienić zdanie na temat golfa. Każde pole golfowe w Polsce jest otwarte dla gości. Natomiast trenerzy PGA Polska służą poradą, aby najpierw zaliczenie dołka, a następnie pierwsza runda golfa były przyjemnością. Odwiedzając klub golfowy lub driving range spytaj o pga golf professional, odpowie Ci na wszystkie pytania na temat golfa i udowodni, że golf to nie sport luksusowy, a nowa pasja na całe życie. Sprawdź czego gra w golfa uczy!